Alla Polacca - chór dziecięcy i młodzieżowy przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Alla Polacca w Programie Trzecim Polskiego Radia

Alla Polacca w Programie Trzecim Polskiego Radia

W poniedziałek 23 stycznia 2017r. chór Alla Polacca miał okazję gościć Program Trzeci Polskiego Radia na próbie grupy kameralnej. Reportaż z próby został wyemitowany w ramach programu „Godzina wychowawcza”. Odcinek poświęcony był roli, jaką odgrywa kultura i sztuka w procesie edukacji.

Całość programu do posłuchania na stronie Trójki (reportaż z próby chóru umieszczony jest w środku audycji).

Na nagraniu słyszymy dźwięki z próby, wypowiedzi dziewcząt z grupy kameralnej Alla Polacca oraz komentarze Anny Bednarskiej i Alicji Białkowskiej.

Dziewczęta mówią o tym, co wspólne śpiewanie wniosło w ich życie poza chóralne: o umiejętności świadomego oddychania, panowania nad stresem, pewności siebie i obycia scenicznego, które bardzo przydają się nie tylko przy wystąpieniach publicznych, ale również w codziennym życiu szkolno-uczelnianym, a później - zawodowym. Ze śmiechem podkreślają, że łączy je prawdziwy, wspólnotowy  „girl power”, a każda próba to swoiste doładowanie baterii.

Z kolei Anna Bednarska i Alicja Białkowska tłumaczą, że chór Alla Polacca to dużo więcej niż nauka śpiewu i wspólne śpiewanie. To rozwijanie poczucia obowiązku, systematyczności, umiejętności współpracy. Między innymi dlatego, że chórzyści dążą do wspólnego celu, jakim jest np. występ lub konkurs.

Anna Bednarska: „Przyjmuję dzieci od 5 lat, ale zdarzyło mi się, że przyszła 3,5-letnia dziewczynka, której zajęcia bardzo się podobają, bo my pracujemy nie tylko nad głosem. Pozwalamy dzieciom odkryć swój głos, pozwalamy im także odkryć swoje ciało. Przeprowadzamy różne ćwiczenia oddechowe, ruszamy się do muzyki, śpiewamy w różnych językach. Dzieci mają okazję doświadczyć tego jak oddychają, jak śpiewają, jak się ruszają.”

Poczucie wspólnoty, oswojenie się z wystąpieniami publicznymi, umiejętność skupienia i cierpliwej pracy nad efektem, odpowiedzialność za grupę i umiejętność gospodarowania czasem, a także okazja do nawiązania nowych przyjaźni  - to tylko niektóre korzyści, które daje śpiewanie w chórze Alla Polacca.

Anna Bednarska podkreśla, że śpiewać warto zacząć jak najwcześniej. Nie musi to wcale być śpiewanie w szkole muzycznej, za to koniecznie pod okiem doświadczonych pedagogów. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat uczy się śpiewać prawidłowo, naturalnie, bezwysiłkowo, a jednocześnie czysto. Co ważne: śpiewa własnym głosem, a nie - jak często ma to miejsce w telewizyjnych programach typu talent show - naśladując głosy dorosłych, w skali, która jest dla niego za niska, powoduje zbyt duże napięcie mięśniowe i - w konsekwencji - może zniszczyć jego głos.